Αίολος-Ακαδημία 8-0

Σκοράροντας 7 φορές στην επανάληψη ο Αίολος ήταν ασταμάτητος και συνέτριψε την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002 με 8-0, περνώντας με εντυπωσιακό τρόπο στους «4» του κυπέλλου.

Ο προημιτελικός κυπέλλου της ΕΠΣ Ευρυτανίας διεξήχθη την Κυριακή (22/1) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 2.30 το μεσημέρι.

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα μετά το νωθρό α΄ μέρος όπου προηγήθηκε με το γκολ του Δημήτρη Ίβρου, πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο μέρος και έφτασε στο εντυπωσιακό 8-0. Τα υπόλοιπα 7 γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Άγγελος Παχής(3), Γιώργος Μπακογεώργος(2), Γιάννης Πιστιόλης και Άλεξ Μπακαλίδης από 1.Ενώ δοκάρι είχε ο Αίολος σε προσπάθεια του Φώτη Χρυσικού στην φάση του 6-0 στο 82΄..

Με ΑΠΟΚ στα ημιτελικά

Η κάτοχος του τροπαίου μάδα του Προφήτη Ηλία θα τεθεί αντιμέτωπη στους «4» του θεσμού με την ομάδα του ΑΠΟΚ.

Α΄ Μέρος

Κατοχή με λίγες τελικές

Ο Αίολος αν και είχε την κατοχή και τον πλήρη έλεγχο του ματς είχε πρόβλημα στην εκδήλωση της τελικής προσπάθειας προς την εστία.

Προβάδισμα με Ίβρο

Το μοναδικό γκολ στο α΄ μέρος σημείωσε στο 29΄ ο Δημήτρης Ίβρος με τακουνάκι έπειτα από την σέντρα του Ηλία Καλύβα από τα αριστερά.

Οι καλύτερες φάσεις

7΄: Σουτ του Μπόνια εκτός περιοχής έφυγε άουτ.

23΄: Ο Πιστιόλης βρήκε τον Μισύρη, που σούταρε διαγώνια με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

26΄: Σουτ του Μπακαλίδη πέρασε άουτ από το τέρμα της Ακαδημίας.

28΄: Σέντρα-σουτ του Καλύβα Η. από αριστερά, ο Ίβρος με τακουνάκι από κοντά πέτυχε το 1-0.

29΄: Ο Κοτρώνης ελίχτηκε από δεξιά έκανε την ατομική προσπάθεια, σούταρε και ο Καρανάσιος μπλόκαρε.

40΄: Σουτ του Παλαιολόγου μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

43΄: Σουτ του Μισύρη μπλόκαρε ο Κοτσιμπός.

44΄: Μακρινό σουτ του Παχή έφυγε πάνω από την εστία της Ακαδημίας.

Αγωνιστική μεταμόρφωση

Το δεύτερο μέρος άνηκε κατά κράτος στους παίκτες του Δημήτρη Τσιγαρίδα, που ξεδίπλωσαν τις ποδοσφαιρικές τους αρετές σκοράροντας 7 τέρματα για το τελικό 8-0.

3-0 με Πιστιόλη και «Μπάκα»

Σε διάστημα 3 λεπτών ο Αίολος χάρις το γκολ του Γιάννη Πιστιόλη στο 55΄ και το τέρμα του Άλεξ Μπακαλίδη δυο λεπτά μετά έφτασε στο 3-0.

«5σφαιρος» ο Αίολος

Ο Άγγελος Παχής μετά από εκτέλεση έμμεσου του Νίκου Καρακούση στο 65΄ και ο Γιώργος Μπακογεώργος (Φωτογραφία) ένα λεπτό μετά με σουτ από το ύψος του πέναλτι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Ανέλαβε ο Παχής

Ο Γιώργος Μπακογεώργος μετά το δοκάρι του Φώτη Χρυσικού (Φωτογραφία Αριστερά) στο 82΄ σκόραρε το δεύτερο του τέρμα στο ματς για το 6-0, κάνοντας ιδανική επανεμφάνιση. Ο Άγγελος Παχής (Φωτογραφία Δεξιά) σκόραρε χατ-τρικ μετά τα τέρματα του στο 85  και 90΄.

54΄: Σουτ του Καλύβα Η. εκτός περιοχής απέκρουσε κόρνερ ο Κοτσιμπός.

55΄: Ο Μπακαλίδης έδωσε στον Πιστιόλη που με χαμηλό σουτ από αριστερά έκανε το 2-0.

57΄: Ο Παχής εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Μπακαλίδης με κοντινή προβολή σημείωσε το 3-0.

65΄: Ο Καρακούσης εκτέλεσε το έμμεσο φάουλ μέσα από την περιοχή για τον Παχή που με σουτ διαμόρφωσε το 4-0.

66΄: Ο Μπακογεώργος με σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 5-0.

69΄: Ο Καρακούσης βρήκε τον Μπακογεώργο, που πλάσαρε και ο Κοτσιμπός απέκρουσε.

71΄: Απευθείας φάουλ του Τσάρα από μακρινή απόσταση σταμάτησε το δεξί δοκάρι του Αίολου.

82΄: Ο Παχής άνοιξε για τον Χρυσικό που σούταρε στο αντίπαλο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Μπακογεώργος σκόραρε από κοντά με σουτ (6-0).

85΄: Ο Παχής με προσωπική ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε το 7-0.

90΄: Μετά την ασιστ του Καρακούση, ο Παχής με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κοτσιμπό(8-0).