ΑΕΚ – Αίολος 0-8

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον ημιτελικό κυπέλλου ο Αίολος, συντρίβοντας την ΑΕΚ με 0-8.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι. Ήταν στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ευρυτανίας, έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και καλές συνθήκες.

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα μπήκε στο χορτάρι μετά από αρκετούς μήνες και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης σκοράροντας 8 φορές και έχοντας και 5 δοκάρια (Κώστας Ρούσσης(2), Παναγιώτης Χρυσικός, Γιάννης Πιστιόλης, Άγγελος Παχής). Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι: Κώστας Ρούσσης(3), Άγγελος Παχής(2), Δημήτρης Ρούσσης Γιάννης Πιστιόλης, Κώστας Σερπάνος.

Ο Αίολος περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό, που θα κριθεί στον αυριανό ημιτελικό Ακαδημία-Ποταμιά.  Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την παρουσία της στον θεσμό του κυπέλλου, φτάνοντας στην ημιτελική φάση.

Με «άρωμα» Super League

Την πρώτη του συμμετοχή με τον Αίολο έκανε ο Ευρυτάνας άλλοτε ποδοσφαιριστής της Super League ο Δημήτρης Ρούσσης (Φωτογραφία), ο οποίος σκόραρε μάλιστα στο ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα. Αποκτήθηκε από τον Απόλλωνα Δοκιμίου.

Ο Αίολος περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό κυπέλλου, ο οποίος θα αναδειχτεί από τον αυριανό ημιτελικό Ακαδημία-Ποταμιά.

3η και «φαρμακερή»

Ο Αίολος προκρίθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό κυπέλλου, ωστόσο τα προηγούμενα δυο χρόνια δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας του covid-19. Την περίοδο 2019-2020 το ματς κρίθηκε στην κληρωτίδα υπέρ της Ποταμιάς. Αίολος-Ποταμιά ήταν το ζευγάρι και της σαιζόν 2020-2021, κατά την οποία δεν αναδείχτηκε κυπελλούχος. Μάλιστα και τις δυο προηγούμενες περιόδους η ομάδα του Προφήτη Ηλία απέκλεισε την ΑΕΚ στον ημιτελικό.

Επιστροφή «Μπούζου»

Ο Ταξιάρχης Καλύβας (Φωτογραφία) αποκτήθηκε για τον Αίολο πριν από 1,5 χρόνο από τη Δόξα Ζηλευτού, ωστόσο μόλις σήμερα έκανε την πρώτη του εμφάνιση.

4 στο Α΄

Ο Αίολος σκόραρε 4 φορές στο πρώτο 45λεπτο, όπου και προηγήθηκε με 0-4.

Ο Άγγελος Παχής (Φωτογραφία) στο 15΄ πήρε το ριμπάουντ, όταν το σουτ του Γιάννη Πιστιόλη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Τα ηνία στον «Ρουσσογκόλ»

Ο συνήθης ύποπτος Κώστας Ρούσσης ανέλαβε δράση στο 25΄ όταν μετά την μπαλιά ακριβείας του Άγγελου Παχή πλάσαρε όμορφα από το ύψος του πέναλτι διαμορφώνοντας το 0-2.

Δεύτερο προσωπικό

Ο Άγγελος Παχής σκόραρε για δεύτερο φορά στο παιχνίδι στο 31΄, όταν μετά το κόρνερ του Κώστα Μπόνια από αριστερά ο Παναγιώτης Χρυσικός πήρε την κεφαλιά ο Κώστας Ιωάννου απέκρουσε και στην επαναφορά ο Άγγελος Παχής σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς (0-3).

Τέρμα Πιστιόλη

Το ημίχρονο έκλεισε με γκολ για τον Αίολο, αφού στο 44ο λεπτό ο Κώστας Ρούσσης σούταρε στο αντίπαλο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γιάννης Πιστιόλης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-4, συνεχίζοντας την παράδοση που έχει στα ματς με την ΑΕΚ.

Σταθερότητα με 4 ακόμη

Η ομάδα του Προφήτη Ηλία ήταν ανώτερη και στο δεύτερο μέρος, σκόραρε 4 φορές ακόμη για το τελικό 0-8.

Άνοιξε λογαριασμό

Ο Δημήτρης Ρούσσης στο 50΄ με καλοζυγισμένο πλασέ από τα όρια της περιοχής σκόραρε για πρώτη φορά με την νέα του ομάδα γράφοντας το 0-5.

Η σειρά του Φθιωτού Ρούσση

Ο Κώστας Ρούσσης (Φωτογραφία) πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Ευρυτάνα Δημήτρη Ρούσση και με σουτ στο 58΄  και με πλασέ στο 61΄ σημείωσε χατ-τρικ γράφοντας το 0-7. Ο Λαρυμνιώτης φορ έφτασε τα 6 στο κύπελλο.

Υπέροχο γκολ «Σερ»

16 λεπτά πριν το φινάλε ο νεαρός Κώστας Σερπάνος (Φωτογραφία) πέτυχε ένα όμορφο τέρμα, όταν με πλασέ από μακρινή απόσταση «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-8.

Συνθέσεις Ομάδων

ΑΕΚ (Δημήτρης Κολλημένος): Ιωάννου, Μπλέντζος, Κοτούλας, Τσάκνης, Λάππας, Καγκαράς, Μαστρογιάννης, Καββαδίας, Γιαννόπουλος(46΄ Κολλημένος), Παπαντζίμας, Γενιτσαρόπουλος

Αίολος (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Κοκονδύνης, Φούκας, Χρυσικός, Καλύβας, Κοτρώνης(46΄ Ίβρος), Ρούσσης Δ., Μπόνιας(55΄ Καρφής), Αδάμ(55΄ Σερπάνος), Ρούσσης Κ., Παχής, Πιστιόλης(46΄ Ζαραβέλης)