Αίολος – Ακαδημία 3-0

Σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο μέρος ο Αίολος κέρδισε με 3-0 την νεανική Ακαδημία κάνοντας το 5 στα 5 και ένα ακόμη «βήμα» για την κατάκτηση του τίτλου.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου και ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι. Ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α΄ Ευρυτανίας, πρώτης του δευτέρου γύρου

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα έφτασε στην 5η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο α΄ μέρος δεν μπόρεσε να σκοράρει, όμως στην επανάληψη ήταν αποτελεσματικός και χάρης των γκολ των: Λευτέρη Αδάμ, Τόλη Φούκα και Δημήτρη Ρούσση έφτασε στο τελικό 3-0.

Ακυρωθέν Αδάμ

Στο 9΄ ακυρώθηκε τέρμα του Λευτέρη Αδάμ ως οφσάιντ, που σημειώθηκε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Άγγελου Παχή.

Ήταν αποτελεσματικός

Ο Αίολος στο δεύτερο 45λεπτο ήταν αποτελεσματικός σκοράροντας 3 φορές για το τελικό 3-0. Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 1-0 με τον Αλέξανδρο Κοτρώνη.

«Ξεκλείδωσε» ο Αδάμ

Στο 4΄ της επανάληψης ο Λευτέρης Αδάμ μετά την σέντρα του Τόλη Φούκα από τα δεξιά με απευθείας πλασέ έκανε το 1-0.

Διπλασιασμός από Φούκα

Ο δημιουργός του πρώτου γκολ στο 63΄ , που πέρασε στο γήπεδο στο ημίχρονο πήρε τον ρόλο του εκτελεστή όταν μετά την μεταβίβαση ακριβείας πίσω από την σέντρα του Άγγελου Παχή σκόραρε με διαγώνιο σουτ (2-0).

Τρίτο στο φινάλε

2 λεπτά πριν το φινάλε ο Δημήτρης Ρούσσης (Φωτογραφία) με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις Ομάδων

Αίολος (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Κοκονδύνης, Χρυσικός, Μισύρης, Ζαραβέλης, Αδάμ(73΄ Σκοπέτος), Ίβρος(46΄ Φούκας), Μπόνιας, Ρούσσης Δ., Ρούσσης Κ., Παχής, Πιστιόλης(56΄ Μάρκης)

Ακαδημία (Δημήτρης Αντωνίου & Χρήστος Καλαμπάκας): Νικοπολίδης, Υφαντής, Τσιάρας(63΄ Ρεσίτης), Κοτρώνης, Καρδαμπίκης, Μπίκας Β., Παρούτσας(46΄ Κελεσίδης Γ.), Κελεσίδης Κ.(76΄ Παλαιολόγος), Μουρτογιάννης, Γραβιάς(63΄ Καραγιάννης), Ρουμελιώτης(76΄ Σβερώνης)

Πηγή: evrytaniasport.gr