Ποταμιά – Αίολος 1-2

Με ανατροπή και γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αίολος επιβλήθηκε με 1-2 της Ποταμιάς στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Η συνάντηση διεξήχθη την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου, παρουσία περισσοτέρων από 100 θεατών. Άρχισε στις 3 και ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα έκανε ένα μικρό «βήμα» τίτλου, αν και είναι πολύ νωρίς. Με γρήγορο γκολ στο 2ο μέρος του Χριστόδουλου Μισύρη και απευθείας κόρνερ του Άγγελου Παχή στο φινάλε έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, που είναι αρκετά σημαντικό από βαθμολογικής και ψυχολογικής πλευράς. Οι «τζιαλομπλού» με 15 πόντους έκαναν

Καρδιτσιώτικη σφυρίχτρα

Την αναμέτρηση διεύθυνε άψογα ο Λάμπρος Μπεκιάρης (Φωτογραφία) από την Καρδίτσα, διαιτητής Super League 2. Πολύ καλή παρουσία και για τους βοηθού διαιτητές της ΕΠΣ Ευρυτανίας Θοδωρή Κατσαρό και Σπύρο Μπύρο, αξιολογημένους στην 3η κατηγορία.

Ντεμπούτο Μεταξούλη

Για τον Αίολο έκανε ντεμπούτο ο Βασίλης Μεταξούλης (Φωτογραφία). Ο Αιτωλαοκαρνάνας μεσοεπιθετικος διάγει την 3η του θητεία στην ομάδα.

Α΄ Μέρος

1-0   υπέρ των γηπεδούχων

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Ποταμιά ευτύχησε να προηγηθεί με 1-0. Ο Αίολος απώλεσε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 2΄ με τετ α τετ του Νίκου Καρακούση.

Προβάδισμα Ποταμιάς

Στο 35΄ ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος (Φωτογραφία) μετά από γύρισμα του Θωμά Χαντζή προς τον Νίκο Καρανάσιο μπήκε ανάμεσα, έκλεψε και αφού απόφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα πλάσαρε στο κενό τέρμα για το 1-0.

Β΄ Μέρος

Το έφερε «τούμπα» ο Αίολος

Η ψυχωμένη ομάδα του Δημήτρη Τσιγαρίδα με υπομονή και επιμονή έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 1-2.

Μόλις στο 5΄ της επανάληψης, ο αριστερός μπακ Χριστόδουλος Μισύρης (Φωτογραφία) μετά την άψογη μπαλιά του Άλεξ Μπακαλίδη πλάσαρε εύστοχα τον Γιώργο Καλύβα, φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

«Μίλησε» η κλάση και η τεχνική του Παχή

Στο 92΄ ο Άγγελος Παχής με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση κόρνερ από δεξιά έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» της Ποταμιάς, σημειώνοντας το τελικό 1-2.  Ο σκόρερ πέτυχε το 4ο φετινό του τέρμα και 2ο με απευθείας κόρνερ.

Συνθέσεις Ομάδων

Ποταμιά (Γιάννης Φλωράκης& Κώστας Γουλέτας): Καλύβας Γ., Πλεξίδας, Αθανασόπουλος, Ξαγάρας, Κατσαρής, Κουτσουπιάς, Λέρης, Λάππας, Σταμούλης Κ.(83΄ Γιαννακόπουλος), Γενιτσαρόπουλος, Νούλας Μ.(26΄ λ.τρ. Δημόπουλος, 88΄ Ηλιάδης)

Αίολος (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Καρανάσιος, Φούκας(46΄ Χρυσικός Π.), Μισύρης, Ρούσσης, Χαντζής, Καλύβας Η., Μπόνιας, Παχής, Μεταξούλης(76΄ Κοτρώνης), Καρακούσης(93΄ Σκοπέτος), Μπακαλίδης(62΄ Πιστιόλης)